Part #AE2K160D245
MFG #AE2K160D245
24.5" x 20.5" x 25.5", 60 MBTU/Hr, Copper Slab, Piston Metering Device, R-410A, Right Hand Cased, Evaporator Coil for Ducane/Aire-Flo Air Conditioner/Heat Pump
Old part # DE2K160C245
- High efficiency lanced fin design
- No-hassle 5 year warranty
- R-22, R-410A, AC & Heat Pump compatible
- All coils have durable packaging with bar coded labels on the box
- Threaded expansion valves available factory installed or as a field installed kit
- Coils are air pressure tested at 500 psi, leak tested with helium, sealed with rubber plugs, then charged with dry air
- Microban® antimicrobial additive to inhibit the growth of mold and mildew in the drain pan
- UV resistant drain pans are molded of high temperature (450 deg. F) engineered polymer
- Dual 3/4" FPT condensate drains on front-left and front-right side of drain pans
- Patented HydroTEC™ low water retention drain pan
- Copper refrigerant connections for easy brazing on both copper and aluminum slab models
- Intertek lab tested 1% or less cabinet air leakage for better efficiency